Světová výstava a Šampionát Francie 2011, Paříž, F • Daddy obstál se ctí
Zúčastnit se Světové výstavy ve Francii, zemi původu plemene, je pro chovatele francouzských buldočků podobným snem a svatou povinností, jako pro muslima vykonat alespoň jednou za život pouť do Mekky. Proto jsme dlouho neváhali a vydali se s
Daddym začátkem července do Paříže. Právě zde se totiž ve dnech 07.-10.07.2011 konala Světová výstava psů 2011 a souběžně s ní také Šampionát Francie 2011, nejprestižnější každoroční výstava ve Francii.
Fotogalerie
MÍSTO ČINU: VILLEPINTE • V Paříži bylo polojasno, občas se ukázalo sluníčko, občas i sprchlo. Bylo teplo, ale nebylo horko. Pro buldočky ideální letní počasí. Obě výstavy se konaly v prostorných halách výstaviště Parc des Expositions ve Villepinte na severovýchodním okraji Paříže, kousek od letiště Charlese de Gaula - dopoledne Šampionát Francie, odpoledne Světová výstava, v neděli už jen "světovka". Buldočci přišli na řadu v sobotu 09.07.2011 a v neděli 10.07.2011. Francouzští pořadatelé byli nonšalantní, někteří mluvili i anglicky, v problémových situacích zásadně francouzsky. Pakoviště byla rozlehlá, parkovací automaty fungovaly, fronty na příjezdu nevznikaly, k halám to ovšem byl z některých parkovišť kus cesty. Kontrolovaly se čipy, psi, kteří nebyli vystavováni, měli problémy se vstupem. V katalozích chyběly plánky hal a kruhů, informační tabule byly malé a zastrčené. Vysoko zavěšená čísla kruhů byla kreativně provedena ve 3D grafice a působila jako součást sponzorské reklamy, takže vystavovatelé v nepříliš osvětlených halách často bloudili. Asistenti v informačním centru vystavovatele ochotně odkazovali na jedinou výstavní kancelář umístěnou v opačném koutě rozsáhlého komplexu hal. Tam často vznikaly stresující situace, zejména když řada psů byla v katalogu zařazena jinam, než měla, a pracovnice právě ve vaší frontě mluvila jen francouzsky. Kruhy byly prostorné, seřazené do čtverců po čtyřech, s dostatkem místa okolo; okraje každého čtyřkruží byly lemovány souvislou řadou židlí pro návštěvníky. V halách byla rozmístěno velké množství prázdných klecí, kam mohli odložit psy ti vystavovatelé, kteří neměli klece vlastní. Ve volných prostorách byla spousta stánků, kde jste si mohli koupit snad úplně všechno. Jen francouzský národní výrobce Royal Canin pořádal rauty pro věrné odběratele, ale nic na výstavě neprodával. Sáčky na psí exkrementy se nefasovaly, košů či kontejnerů na odpadky bylo zoufale málo. Po výstavišti bylo rozmístěno několik psích záchodků s hoblinami, které nikdo nepoužíval, zato trávníky i komunikace byly psími výkaly, často rozježděnými, hustě pokryty a jejich zápach byl všudypřítomný. Je škoda, pokud si citlivější návštěvníci jako základní dojem z výstavy odnesli právě tohle.
Fotogalerie
V KRUHU • Na sobotním Šampionátu Francie se buldočci posuzovali ve třech kruzích, na nedělní Světové výstavě dokonce ve čtyřech. Každý vystavovatel dostal pamětní medaili a diplom s vepsanou známkou, popřípadě titulem. Posudky se nepsaly, předpokládalo se, že na takové výstavy přijeli jen psi, kteří už o sobě všechno vědí.
Tento systém šetřil čas, ale také působil problémy personálu kruhu, který jen obtížně stíhal zaznamenávat udělené známky a tituly, zejména tehdy, když ocenění psi rovnou odešli z kruhu. Také zřejmě nebyla zaznamenána všechna přeřazení buldočků uvedených v katalogu v nesprávné třídě či barevném rázu. Sedm týdnů po výstavě tak stále nejsou oficiální výsledky úplně kompletní (viz
www.cedia.fr). Po Šampionátu Francie jsem si nafotil oficiální "richterbuch" a jsem zvědav, podle čeho pořadatelé chybějící údaje dohledají - některé známky a tituly tam prostě nejsou.
Fotogalerie
ROZHODČÍ • Na sobotním Šampionátu Francie posuzovali buldočky tři rozhodčí, na nedělní Světové výstavě čtyři. V sobotu měli posoudit každý kolem 90 psů, vzhledem k absencím jich posoudili "jen" mezi 65 a 79. V neděli připadalo na rozhodčího, kromě třídy štěňat, od 92 do 126 buldočků, posoudili jich od 79 do 110. Neměli to snadné. Buldočci se sice posuzovali odděleně podle barevných rázů, jak je ve Francii zvykem (zvlášť žíhaní, plaví i strakoši), ovšem vybrat čtyři nejlepší z dvaceti či více jedinců ve třídě, to je oříšek i pro velmi zkušeného rozhodčího. V přísnosti byly jen mírné rozdíly, celkem 76 % buldočků dostalo výbornou (v sobotu 79 %, v neděli 74 %) a 22 % velmi dobrou (19 % a 24 %). Nejpřísnější byly v sobotu Sylvia Desserne (69 % výborných), v neděli Tatjana Urek (72 % výborných). Zajímavější byly rozdíly v přístupu. Zatímco François Istas v sobotu a Tatjana Urek v neděli zadali ve všech barevných rázech tituly CACS vítězům třídy otevřené a RCACS vítězům mezitřídy, Christian Karcher udělil v neděli všechny CACS i RCACS buldočkům ze třídy otevřené: CACS buldočkům se známkou V1 a RCACS se známkou V2. Celkem za oba dny dostalo CACS 11 buldočků ze třídy otevřené a pouze 1 z mezitřídy; držitelů titulu RCACS pak bylo z každé třídy po 6.
Fotogalerie
BULDOČCI • V Paříži měli zelenou elegantní, osvalení, ale nikoliv příliš robustní, buldočci, nicméně úroveň všech zúčastněných byla neobvykle vyrovnaná jak v typu, tak v jednotlivých znacích. Ač bych rád tvrdil opak, musím přiznat, že proti tomu, co běžně vidíme na výstavách ve střední Evropě, byla o třídu lepší. Nejhojněji zastoupení buldočci francouzského původu nebyli, s výjimkou třídy mladých, při získávání titulů sice příliš úspěšní, svou slušnou standardní kvalitou však významně zvedli celkový průměr vystavovaných zvířat. Zásadní odchylky od standardu rozhodčí řešit nemuseli, obzvlášť ne u žíhaných buldočků a u strakošů, souboj se odehrával na daleko menších detailech, než jsme zvyklí. Na Šampionát Francie bylo přihlášeno 281 buldočků, na Světovou výstavu dokonce 371. Skutečně vystaveno jich bylo 211 (75 %) a 300 (81 %). Poměr přihlášených psů a fen byl vcelku vyrovnaný (51 % ku 49 %), fen ovšem nakonec přijelo o něco méně. Zhruba polovina buldočků byla žíhaná, plavých bylo kupodivu o něco více než strakošů. Zajímavé je, že podíl strakošů byl vyšší u psů než u fen. Víc než polovina psů byla samozřejmě přihlášena na obě výstavy. Fyzicky jsme tak během víkendu v kruzích mohli vidět 349 buldočků 235 majitelů, z toho 186 psů a 163 fen, 180 žíhaných, 92 plavých a 77 strakošů.
Fotogalerie
ODKUD PŘIJELI • Na Šampionát Francie byli přihlášeni buldočci z 22, na Světovou výstavu dokonce z 32 zemí, dorazili ovšem pouze z 21 a 25 států. V drtivé většině se jednalo o státy evropské. Výjimkou byli buldočci ze vzdáleného Japonska (v sobotu 2, v neděli 4) a blízkého Maroka (1 v sobotu). Přihlášení buldočci z USA, Argentiny a Venezuely nakonec nedorazili. Nepřijeli ovšem ani přihlášení buldočci z Rakouska a Slovenska. Nejvyšší absenci měli přihlášení psi z Itálie, za víkend jich dorazila sotva polovina. Nejvíce buldočků logicky přivezli francouzští majitelé: na Šampionát Francie 102 (49 %), na Světovou výstavu 105 (36 %). Druhá největší skupina psů přijela ze Španělska: v sobotu 24 (11 %), v neděli dokonce 43 (15 %). Třetí nejpočetnější byla "smečka" Ruská (19 a 26 buldočků), čtvrtou Nizozemská (12 a 23). Na Světové výstavě se na 10 a více přítomných psů dostaly ještě Itálie, Belgie a Dánsko. Z ČR dorazili v sobotu 4 buldočci 3 majitelů, v neděli 6 buldočků 5 majitelů. Příkladem nepořádku ve výsledcích je strakoš Fulky di San Biagio della Cima (L. Sosnová), který sice v sobotu získal titul Nejlepší štěně (Meilleur Puppy), ale v oficiálních výsledcích je stále veden jako nepřítomný fawn; ve výsledcích Světové výstavy zatím není uveden vůbec.
Fotogalerie
PŮVOD VÍTĚZŮ • Světoví vítězové sice pocházejí z Lotyšska a ze Španělska, absolutně nejúspěšnější však na obou výstavách byli buldočci ruského původu. Z celkového počtu 49 vítězů tříd jich 13 (27 %) pocházelo z Ruska, z 12 titulů CACS jich ruští buldočci získali 5 (42 %), k tomu 4 tituly RCACS (33 %). Po 2 titulech CACS získali buldočci pocházející z Lotyšska, Nizozemí a Španělska, poslední CACS pak buldoček brazilského původu. Zbývající tituly RCACS si rozdělili 2 buldočci pocházející z Nizozemí, po jednom pak ze Španělska, Dánska, Norska a Belgie. Buldočci francouzského původu sice vyhráli v 8 třídách, nakonec se ale museli spokojit s pouhými 2 tituly RCACS. Získali ovšem 3 tituly Nejlepší mladý, proto věřme, že budočky francouzského původu čeká nadějná budoucnost.
Fotogalerie
ŠAMPIONÁT FRANCIE 2011, 09.07.2011 • Šampionát Francie se stal jakýmsi "měřeným tréninkem" a vzájemnou prověrkou favoritů před následující světovou výstavou. Francouzským buldočkům domácího původu se dařilo hlavně ve třídě mladých. V dospělých třídách "bodoval" pouze strakoš DEIMOS DU BOIS DE SAINT-CYR, který vyhrál třídu šampionů, a plavá fenka ELBA DOUCE DES MERVEILLES DE TREMARD, vítězka mezitřídy. Ze 6 titulů CACS, o které na šampionátu hlavně šlo a které jsou jakousi jízdenkou k titulu Šampiona Francie, ale ani ze 6 titulů RCACS, nezískali buldočci pocházející z Francie ani jediný, přestože dospělé třídy posuzovali Francouzi: psy pan François Istas a feny paní Sylvie Desserne. Po třech titulech CACS i RCACS, tedy celou polovinu, si naopak odnesli buldočci ruského původu. Ze žíhaných buldočků získali CACS pes RENUAR BURZHUA BRUNO a fena DASHIN DOM RASSVETNAJA ZWEZDA, z plavých pes WUM V.D. MESTREECHTENEERKES a fena BUTSEFAL TERRI FOR PALEVYH BULDOGOV, ze strakošů pak pes A'VIGDORS CHAMPAGNE PETILLANT a fenka LOUISE-MARIE DE EL MENCEY LOCO; ta sice pochází ze Španělska, ale alespoň majitele, manžele Bossis, má francouzské. Jen jediný z držitelů CACS, WUM V.D. MESTREECHTENEERKES, zvítězil v mezitřídě, ostatních pět ve třídě otevřené. Titul Nejlepšího z plemene (BOB) si nakonec odnesl RENUAR BURZHUA BRUNO lotyšské majitelky a chovatelky Ludmily Ferubko.
Fotogalerie
SVĚTOVÁ VÝSTAVA PSŮ 2011, 10.07.2011 • Všech 6 buldočků, kterým byl udělen CACS, popř. následně vyšší tituly, vyhrálo třídu otevřenou. Francouzský CACS obdrželi žíhaný pes RENUAR BURZHUA BRUNO a žíhaná fenka ABIGEIL BLECKBERRI FOR FRENCH MIRACL, z plavých buldočků pes FADEL SLAVIERO BULL a fenka C'EST LA VIE VAN HET BULLENPARADIJS, mezi strakoši nejlépe uspěli pes A'VIGDORS CHAMPAGNE PETILLANT a fena LOUISE-MARIE DE EL MENCEY LOCO. V nejsledovanějších soubojích o CACIB a tím i titul Světového vítěze nakonec zvítězila posledně jmenovaná strakoška LOUISE-MARIE DE EL MENCEY LOCO a žíhaný pes RENUAR BURZHUA BRUNO, který pak - stejně jako v sobotu - získal i titul Nejlepšího z plemene (BOB). Světovými vítězi mladých se stali strakoši - pes FLAVIUS DU BOIS DE SAINT-CYR a fenka HOLLEUFER'S HYACINT DA REVOLTINA. Celkově se, podobně jako v sobotu, příliš nedařilo domácím buldočkům. Strakoš ETHEL DE LA COMBE D'OPALE jako jediný z 19 vítězů dospělých tříd pochází z Francie. Francouzského původu je také strakoš FLAVIUS DU BOIS DE SAINT-CYR, vítěz třídy mladých a pozdější Světový vítěz mladých. Šest vítězů dospělých tříd pochází z Ruska, čtyři z Nizozemí, dva z Dánska, po jednom pak z Belgie, Brazilie, Itálie, Lotyšska, Norska a Španělska.
Fotogalerie
ČESKÁ STOPA • Buldočci českých majitelů sice do bojů o tituly výrazněji nezasáhli, obstáli ale se ctí a dopadli lépe, než třeba strakoš MEXX ZE SKRZATLANDU (B. Kalinska), Světový vítěz 2009 z Bratislavy, který se v neděli na Světové výstavě musel spokojit jen s velmi dobrou. Jediný titul si z Paříže odvezl strakoš FULKY DI SAN BIAGIO DELLA CIMA (L. Sosnová), který se v sobotu stal Nejlepším štěnětem (Meilleur Puppy); v neděli skončil ve třídě čtvrtý. Z dospělých buldočků, které přivezli čeští majitelé, se nejvíce dařilo strakošovi CRAZY FEELING DIONISIO (L. Sosnová), který se ve třídě šampionů dvakrát umístil druhý. Žíhaný A'VIGDORS DON DE LA NATURE (J. Matuška), který na našich výstavách také málokdy najde přemožitele, dostal dvakrát výbornou bez pořadí. Stejnou známku oddrželi i strakoš DIPLOMATE-AMBASSADEUR OF GYPSY THE DOG AT GOLDEN EYES (L. Kaška) a žíhaný GAIUS POTALA DALAJLAMA (T. Pchálek), vystavení pouze v neděli. Náš plavý
DADDY'S BOY OF ANIMA CANIS skončil v mezitřídě v sobotu čtvrtý (V4), v neděli dostal výbornou bez pořadí. Spolu se svým bratrancem
ESTOMEM ANIMA CANIS, který se v sobotu objevil ve třídě mladých, byl
DADDY'S BOY OF ANIMA CANIS jediným v Paříži vystaveným buldočkem pocházejícím z českého chovu.
Fotogalerie
TECHNICKÉ POZNÁMKY • Národní tituly, tedy CACS a RCACS, se na obou výstavách zadávaly podle francouzského systému (detaily
ZDE) - v každém barevném rázu o ně bojovali jedinci ocenění známkou výborná 1 ve třídě otevřené a v mezitřídě, vítězové třídy šampionů do tohoto souboje vůbec nevstupovali. Celkem tedy byly na každé výstavě uděleny 3 tituly CACS a 3 tituly RCACS. V dospělých vždy začínala mezitřída, pak třída otevřená, poté se běhalo o CACS, teprve nakonec šli do kruhu šampioni. O CACIB (v neděli) a BOB se už soupeřilo podle obvyklých mezinárodních pravidel.
Omluvte nevalnou kvalitu řady fotografií, kruhy byly velké, světla málo a s běžnou technikou nebylo lehké slušné fotografie pořídit.
Buldočci se vystavovali v několika kruzích, navíc jsem sám vystavoval. Fotografoval jsem proto jen psy z dospělých tříd (mezitřída, tř. otevřená a tř. šampionů). Fotografie fen, mladých či štěňat si v případě zájmu budete muset vyhledat jinde.
Fotogalerie
K prohlédnutí